Praktické využití bylinek a silic

Čaj je je zpravidla tím prvním, co člověka napadne, padne-li řeč na bylinky. Relaxační čaj na spaní, čaj na posílení imunity při nachlazení a chřipce, čaj na zmírnění příznaků PMS nebo projímavý čaj na rozhýbání. To vše dokáží bylinky.

Existuje celá řada dalších možností, jak z léčivých bylinek připravit účinný lék. Počínaje vínem, octem či olejem a konče ústní vodou. Jak toho dosáhnout?

Bylinkové čaje

Pravý čaj, ať už černý, zelený, bílý, horký nebo ledový – pochází z čajovníku Camellia sinensis. Bylinný čaj vzniká namáčením různých květů, listů nebo koření v horké vodě. Většina těchto čajů neobsahuje kofein.

Při většině onemocnění se doporučuje pít 2-3 šálky čaje denně, a to pokud možno malými doušky. Čaj má být teplý, ovšem nemá se nikdy ohřívat v mikrovlnné troubě. K oslazení bylinkového čaje by se neměl používat rafinovaný, průmyslově vyráběný cukr, nýbrž vždy pouze med nebo surový cukr.

Příprava bylinkových čajů patří dozajista mezi nejstarší způsoby úpravy léčivých bylin a je také jednou z nejjednodušších. Jejich příprava se řídí podle toho, z jaké části rostliny se čaj připravuje. Oblíbené jsou ajurvédské čaje nebo čaje na hubnutí.

Nálev (infusum)

Připravuje se především z listů, květů a výhonku léčivých bylinek. Rostlinka – čerstvá nebo sušená – se přelije vroucí vodou (obvykle 2 polévkové lžíce bylinky na 300 ml vody) a nechá se 5-10 minut vyluhovat a pak se slije. Připravený nálev se buď pije, nebo se s ním při vnějším použití navlhčí obklad, který se přiloží na postižené místo.

Odvar (dekoktum)

Připravuje se většinou z oddenků nebo kořenů, kde je k výluhu účinných látek zapotřebí většího úsilí. Rozdrcenou rostlinku je třeba vylouhovat v hrnci s vodou asi 20 minut za slabého varu, pak ji nechat ještě asi 5 minut v odstavené nádobě a teprve potom slít.

Výluh za studena (macerát)

Užívá se v případech, kdy léčivé bylinky obsahují látky, které by se mohly teplem zničit. Při jeho přípravě se přelijí 2 polévkové lžíce rostlinky 300 ml studené vody a nechají se vyluhovat přes noc. Poté se výluh slije a používá se stejným způsobem jako nálev nebo odvar.

Alkoholové výtažky

Alkoholové výtažky z bylinek mají často silnější a někdy i poněkud rozdílné účinky než nálevy a odvary, při jejichž přípravě byla použita pouze voda.

Tinktury

Tinktury se připravují vylouhováním bylinky vysokoprocentním (70 %) etylalkoholem. Léčivé bylinky se k tomuto účelu používají čerstvé nebo sušené a v alkoholu je třeba je ponechat přibližně týden na temném místě. Potom se výluh přefiltruje přes gázu a vlhký rostlinný materiál se ještě vymačká. Před použitím se tinktura obvykle ředí v určitém poměru vodou.

Bylinková vína

Získávají se vyluhováním léčivých bylin v kvalitním bílém vínu. Použije s k tomu hrst nadrobno nakrájených bylin na jeden litr vína a vše se nechá na temném místě 5-7 dní vylouhovat. Ve středověku se bylinková vína používala k léčení mnohem častěji než dnes, kdy slouží hlavně jako posilující nápoje, kupříkladu rozmarýnové víno.

Bylinkový olej

K přípravě bylinkového oleje se bylinky vloží do průhledné láhve naplněné kvalitním, za studena lisovaným jedlým olejem – nejlépe olivovým – a láhev se umístí na světlé a teplé místo. Za 1 až 3 týdny je bylinkový olej hotový. Stačí jej přelít do tmavé láhve a uskladnit až do použití na temném, chladném místě.

Bylinkové oleje nelze zaměňovat s oleji éterickými (silicemi), které jsou přirozenými obsahovými látkami některých bylinek, ani s květovými esencemi určenými pro smyslovou terapii.

Bylinkový ocet

Při přípravě bylinkového octa se bylinky vloží do láhve a přelijí kvalitním ovocným octem. Láhev pak vhodné na 14 dní postavit na teplé, světlé místo a nechat bylinky vylouhovat. Po této době je bylinkový ocet připraven k použití, kupříkladu k přípravě salátů. Bylinky se mohou v láhvi ponechat až do upotřebení octa.

Ústní voda

Přípravky ke kloktání a vyplachování ústní dutiny a krku mívají většinou adstringentní (stahující) účinky, čímž přispívají k uzdravení narušené ústní sliznice. Jako ústní vody se proto používají odvary nebo výluhy léčivých bylinek. Bylinky je potřeba nejprve vylouhovat po dobu 15-20 minut, poté výluh zchladit a kloktat.