Saturejka zahradní - Satureja hortensis

 

Saturejka horská roste divoce na slunných, skalnatých stráních v oblastech kolem Středozemního moře. Ve střední Evropě se vyskytují jen rostliny pěstované.

 

Saturejka zahradní je u nás známější. Oba druhy intenzivně voní a obsahují účinné látky, které jsou obsaženy také v tymiánu a eukalyptu. Již dlouho se považuje za psychofarmaka a dokonce i za afrodisiaka.

Příspěvky čtenářů

Pěstování

Stručné rady

Využití

Již od starověku se Saturejka používá ke kořenění masa, salámů jakož i luštěnin. Oba druhy saturejky podporují trávení a i těžká jídla ze zvěřiny jsou díky působení tohoto koření lépe stravitelná.

 

Do slavné kytičky z bylinek francouzské kuchyně, do Bouquet garni, patří vedle petržele a bobkového listu i větvička saturejky. Jako čerstvé má toto koření zajímavou, jen lehce peprnou chuť. Sušená saturejka chutná ostřeji.

Čerstvé listy a větvičky můžete uřezávat kdykoliv. Krátce před květem a během květu je aroma nejsilnější. V tuto dobu se saturejka sklízí ve větším množství, váže se do kytic a zavěšuje k sušení. Teprve při přípravě jídel se mele nebo rozemne.

 

Existují různé druhy saturejky. U nás se pěstuje většinou jednoletá Saturejka zahradní ( Satureja hortensis ) nebo i víceletá Saturejka horská ( Satureja montana ).

SmallCars.cz

Největší internetoý prodejce s modely aut a moterek v ČR. Skladem více jak 15000 modelů.

Rybářské potřeby za skvělé ceny. Široký sortiment, nízké ceny.

Nákup a prodej starožitností za výhodné ceny

Web4U - domény, webhosting, servery

TOPlist

© 2010 - 2019 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode