Využití

 

Historie:

Ve starověku byl rozmarýn lékařský pro svou nápadnou vůni používán ke kultovním a magickým účelům, ale zároveň byl využíván i jako prostředek ke zlepšení paměti. Také ve středověku byl chován ve velké úctě a nesměl jako léčivá bylinka chybět v žádné klášterní zahradě.

 

Používané části rostliny:

Sklízejí se listy, mladé výhonky a nezdřevnatělé části větviček.

 

Vlastnosti:

Rozmarýn lékařský obsahuje silice v níž je zastoupen cineol, Borneo a ester borneolu, hořčina, tříslovina a flavonoidy, které mají protizánětlivé, antibakteriální, antivirové a vzbuzující účinky. Zlepšuje také prokrvení orgánů. zmírňuje křeče, upravuje trávení, napomáhá pocení, působí močopudně a adstringentně.

 

Použití:

Vědecky jsou prokázány příznivé účinky při zažívacích a žlučníkových potíží a při revmatismu. Tradičně se používá také při stavech vyčerpanosti či při velké psychické a fyzické zátěži.

Pomáhá také upravit nízký krevní tlak a posiluje schopnost koncentrace. Kladné účinky má i při stavech napětí, bolestech hlavy, bolestivé menstruaci. Přítomné silice však mohou v nadměrných dávkách způsobovat zdravotní problémy. Při použití jako koření, v malých dávkách, však nepředstavuje žádné riziko.

 

SmallCars.cz

Největší internetoý prodejce s modely aut a moterek v ČR. Skladem více jak 15000 modelů.

Rybářské potřeby za skvělé ceny. Široký sortiment, nízké ceny.

Nákup a prodej starožitností za výhodné ceny

Web4U - domény, webhosting, servery

TOPlist

© 2010 - 2019 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode