Využití
Historie:
Máta peprná patří k nejstarším léčivým bylinkám, protože její suché listy byly nalezeny v egyptských pyramidách starých 3000 let. Používali ji také obyvatelé antického Řecka a Říma, avšak ve střední Evropě se stala populární teprve v 18. století.
Používané části rostliny:
Používají se listy a mladé vršky bylinky, které se trhají za suchého, slunečného dne těsně před rozkvětem.
Vlastnosti:
Máta peprná obsahuje hlavně silice, jejíž účinné složky jsou mentol, menthol a menthofuran. Dále jsou přítomny hořčiny, třísloviny a flavonoidy. Tyto látky mají protikřečové účinky, regulují vylučování žluči a zvyšují prokrvení. Máta zmírňuje nadýmání, upravuje zažívání, má antiseptické a mírně analgetické účinky a ulehčuje pocení.
Použití:
Máta peprná tlumí křeče v zažívacím ústrojí, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči a uvolňuje hladké svalstvo zažívacích orgánů. Dále mírní nevolnost, koliky, bolesti břicha a nadýmání a má blahodárný vliv na podrážděná střeva, neboť zklidňuje sliznice. Mátu lze také inhalovat při zánětech horních cest dýchacích.
Doporučujeme:
ČAJ - NÁLEV: Přelijte 2 čajové lžičky (4,5 g) sušeného řezaného listu 2 sklenicemi vroucí vodou a nechte vylouhovat. Tuto dávku denně vypijte neoslazenou. Při žaludeční nevolnosti a žaludeční neuróze užijte 2-4 kapky mátového oleje.