Kyseláč zahradní (Šťovík) – Rumex acetosa var. hortensis

 

Bylinka užívaná jako koření i jako léčivá bylinka poněkud upadla v zapomnění. Teprve nedávno se začala opět pěstovat.

Kyseláč zahradní (Šťovík) pochází ze střední Evropy. Roste divoce na vlhkých loukách a okrajích příkopů. Patří do čeledi rdesnovitých (Polygonaceae). Z kůlového kořene vyrůstají hladké kopinaté listy. Od května do srpna vytváří bylinka na vysokých načervenalých stoncích zelenavě růžová latnatá květenství.

Příspěvky čtenářů

Pěstování

Stručné rady

Využití

Ve středověku se kyseláč používal jako kuchyňské koření i jako léčivá bylinka, především při onemocněních dutiny ústní a dásní. Používala se jak šťáva vylisovaná z čerstvých listů. Tvrdilo se, že čistí krev. Po dlouhé době zapomnění, získává nyní zase na významu a pěstuje se hojněji.

Kyselou chuť listů způsobuje kyselina oxalová. Existují však již nově vyšlechtěné odrůdy, jejichž listy obsahují této kyseliny méně a jsou proto jemnější chuti. Používají se čerstvé do salátů nebo vařené jako špenát.

 

Kyseláč zahradní se – podobně jako špenát – pěstuje jako jednoletá bylinka. Neuděláte chybu, budete-li o něj pečovat jako o trvalku. Je-li příliš rozrostlý, můžete ho rozdělit. Semena vysévejte na jaře do řádků, vzešlé bylinky vyjednoťte na vzdálenost přibližně 6 cm.

Čerstvé listy kyseláče zahradního jsou pochoutkou, pokud je otrháte dřív, než bylinka rozkvete. Květem listy ztrácejí dobou chuť. Velmi dobře se hodí do salátu s různě upravenými žampiony. Kyseláč můžeme použít i společně s jinými kuchyňskými bylinkami ke kořenění vaječných, bramborových a zeleninových pokrmů. Mnoho syrové bylinky nejezte, neboť způsobuje slabou otravu. Podusíte-li ji, je zcela neškodná dokonce i ve větším množství. Kyseláč je příbuzný pohanky i reveně.

SmallCars.cz

Největší internetoý prodejce s modely aut a moterek v ČR. Skladem více jak 15000 modelů.

Rybářské potřeby za skvělé ceny. Široký sortiment, nízké ceny.

Nákup a prodej starožitností za výhodné ceny

Web4U - domény, webhosting, servery

TOPlist

© 2010 - 2019 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode