Česnek kuchyňský (Setý) – Allium sativum

Pro člověka pocházejícího ze severu, představuje česnek typickou bylinu z oblasti kolem Středozemního moře, nerozlučně spjatou s tamější kulturou stravování. I v Česku se stále více cení jeho vlastnosti, především schopnost povzbudit chuť k jídlu.

Česnek kuchyňský (Setý) je bylina středoasijských stepí. Již staří Egypťané si bylinky velice vážili. Dělníci stavějící pyramidy dostávali česnek místo části své mzdy.

I na severu se česnek pěstuje již po staletí. Vikingové dávali každému muži z posádky lodi plavící se po moři jednu palici česneku denně. Věděli, že kromě blahodárného účinku na zažívací trakt je zdrojem vitaminu C a tedy obranou před četnými nemocemi.

Milovníci česneku nedají dopustit na jídla z něj vytvořená: česneková polévka, česneková pomazánka, králík na česneku, hovězí na česneku v troubě nebo česneková omáčka.

Využití česneku kuchyňského

Česnek je jednou z nejstarších známých léčivých bylinek. Hrál velice významnou roli v lidské výživě již v období rozvinuté antické kultury. Před objevením antibiotik se využíval k léčbě nejrůznějších infekčních onemocnění. Za první světové války sloužil často k ošetření zranění.

Používají se drcené nebo utřené stroužky česneku, čerstvý i sušený česnek slouží jako přísada do jídel k výrobě hotových léčivých preparátů.

Alicin, vitamíny A, B, C, enzymy a další účinné látky řadí česnek k nejúčinnějším léčivým bylinkám. Jsou potvrzeny jeho výrazné antiseptické účinky na celý trávicí systém, pomáhá při rozpouštění hlenů a usnadňuje odkašlávání, ulehčuje pocení, významně snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi (působí hypoglykemicky).

Česnek se používá při chronických zánětech průdušek, katarech dýchacích cest, zejména horních cest dýchacích, celkově zvyšuje odolnost organismu. Svým působením na trombocyty zpomaluje srážení krve a zlepšuje její oběh. Nové studie dokazují jeho schopnost chránit jaterní tkáň před poškozením jedy.

Stručné rady česneku kuchyňského

Velikost a vzrůst: Zelené listy česneku dorůstají do výšky 30 až 40 cm. Česnek vypěstovaný v Čechách nesnese srovnání s česnekem z oblastí kolem Středozemního moře. Vytváří menší palice s menším počtem stroužků.

Květ a vůně: V květináči česnek kvete jen zřídka. Květ je bílý nebo světle růžový, uspořádáním podobný květu jetele.

Světlo a teplo: Česnek lze pěstovat ve velkých truhlících na balkoně nebo terase. Je odolný a může venku i přezimovat. V květináči na parapetu se po několika týdnech objeví zelené listy, které lze použít jako pažitku ke kořenění.

Zalévání a hnojení: Zalévat normálně, zeminu nechat mezi jednotlivými zálivkami částečně vyschnout. Česnek v květináčích roste jen krátkou dobu a není potřeba přihnojovat.

Zemina a přesazování: Pro pěstování v květináčích stačí běžná zemina. V zahradě potřebuje výživnou půdu s vyšším obsahem vápníku.

Prořezávání: Není zapotřebí. Listy venkovních bylinek je možné použít jako kuchyňské koření.

Množení: Pro množení se hodí dobře vyvinuté stroužky. Je potřeba je zatlačit lehce do hloubky 6 až 8 cm do zeminy v květináčích nebo půdy v zahradě.

Prostředí: Ideálním místem je kuchyňské okno.