Andělika lékařská – Archangelica officinalis

O Andělice jako léčivé bylince ví hodně lidí. Málokdo však ví, že cukráři s oblibou kandují stonky a řapíky anděliky a zdobí jimi koláče a pečivo. Mladé výhonky a řapíky se připravují jako zelenina. Před použitím je nutné je oloupat a spařit, aby ztratily svou hořkou chuť.

Všechny části bylinky obsahují éterické oleje i další účinné látky. Z kořenů, semen a listů se připravují koupele, které působí povzbudivě na sekreci žaludečních šťáv a uklidňují při střevních potížích.

Andělika je obvykle považována za dvouletou bylinku. Prvním rokem vytvoří jen velké listy s mohutnými pochvami, druhým rokem kvete. Ve volné přírodě kvete druhým, třetím a čtvrtým rokem. Když budou květy odstřihnuty dříve, začne bylinka vytvářet nové výhonky a vydrží déle. Plody má jednou, pak odumírá.

Pěstování Anděliky lékařské

Velikost a vzrůst: Stonek Anděliky dorůstá do výšky 2 metrů a je tlustý jako paže.

Květ a vůně: Andělika kvete od června do srpna. Drobné bělavé nebo žluté sladce vonící květy uspořádané v okolících vypadají jakoby posypané moukou. Má typický kořenitý pach.

Světlo a teplo: Bylinka dává přednost mírnému stínu. V zahradě je mrazuvzdorná, v květináči na balkoně se musí na zimu dobře zabalit.

Zalévání a hnojení: Ve vlhkém prostředí je andělice nejlépe. Zalévat je proto žádoucí vydatně především velké hrnkové rostliny. Přihnojit dvakrát nebo třikrát za sezonu rohovou moučkou. Vadnoucí listy připomenou, že je potřeba bylinku pořádně zalít.

Zemina a přesazování: Bylinka vyžaduje zeminu obzvláště výživnou. Je-li to možné, prospěje přimíchat do ní trochu kompostu. Přesazují se jen bylinky v nádobách.

Prořezávání: Zralé části okolíků lze seřezávat v srpnu/září. Dosušit je a vydrolit. Kořen se sbírá a suší v září, druhým rokem. Pokud bylinky druhým rokem vykvetou a neodříznou se, rostlina brzy odumře. Při odstranění květů, bylinky vydrží déle.

Množení: Obvyklé je pěstování ze semen.

Prostředí: Andělika je především domácí lékárnou na balkoně, mnozí oceňují i její dekorativnost. Má-li bylinka dostatek místa, nepůsobí žádné problémy. Vyžaduje pevnou oporu.

Škůdci: Andělika je relativně zdravá bylinka, kterou škůdci napadají velmi zřídka. Důvod je prostý, škůdci totiž nesnášejí její výraznou vůni. Mšice se mohou vyskytnout v létě na venkovních bylinkách. Je snadné je zlikvidovat silným proudem vody, v žádném případě chemickými prostředky.

Výsev semen

Pokud semena dozrají, lze je sklidit. Odříznutá plodenství postačí dosušit na stinném místě a semena vydrolit. Není-li čas je okamžitě vysít, je nutné uschovat je v lednici, protože rychle ztrácejí klíčivost.

Pro výsev je nejoptimálnější časný podzim. Semena nemohou být zaseta příliš hluboko, nevzešla by. Vzešlé bylinky je potřeba vyjednotit, aby měly dostatek místa pro svůj růst. V následujícím roce je žádoucí je vysadit na záhon ve sponu 50 cm nebo do květináčů. Hlubokých proto, že andělika má velmi dlouhé kořeny.

Kdo bude pěstovat anděliku na balkoně nebo na terase, tomu se vyplatí zakoupit několik již předpěstovaných bylinek. Je-li andělika příliš přerostlá (snadno dosáhne dvou metrů), lze na podzim hlavní stonek seříznout.

Využití Anděliky lékařské

Historie: V Evropě je známa bezmála 600 let. Pro své léčebné účinky se i v České republice pěstuje ve velkém. Andělika lékařská byla kdysi považována za zázračný prostředek proti moru a jiným nakažlivým chorobám.

Používané části rostliny: Používají se květy, listy, stonek, semena, kořen.

Vlastnosti: Andělika obsahuje silice, hořčina, tříslovina, pryskyřice, cukr, škrob a organické kyseliny.

Odvar z Anděliky působí na nervovou soustavu, dále jako stomachikum a karminativum a má protikřečový účinek. Užívá se při nechutenství, zácpě, žaludeční slabosti a zahlenění dýchacích cest. Pro přípravu odvaru je třeba použít 1/2 čajové lžičky řezaného kořene a vložit jej do sklenice studené vody. Pozvolna uvést do varu a nechat několik minut vyluhovat. Denní dávka 1-2 šálky čaje.

Také pomáhá při pálení žáhy. Při zánětu ústní dutiny se užívá jako kloktadlo. Při hysterii a lehce zvýšené nervové vzrušivosti se používá jako přísada do koupele. Postačí použít 200 g kořene.