Saturejka zahradní – Satureja hortensis

Saturejka horská roste divoce na slunných, skalnatých stráních v oblastech kolem Středozemního moře. Ve střední Evropě se vyskytují jen rostliny pěstované. Saturejka zahradní je u nás známější. Oba druhy intenzivně voní a obsahují účinné látky, které jsou obsaženy také v tymiánu a eukalyptu. Již dlouho se považuje za psychofarmaka a dokonce i za afrodisiaka.

Již od starověku se Saturejka používá ke kořenění masa, salámů jakož i luštěnin. Oba druhy saturejky podporují trávení a i těžká jídla ze zvěřiny jsou díky působení tohoto koření lépe stravitelná.

Do slavné kytičky z bylinek francouzské kuchyně, do Bouquet garni, patří vedle petržele a bobkového listu i větvička saturejky. Jako čerstvé má toto koření zajímavou, jen lehce peprnou chuť. Sušená saturejka chutná ostřeji.

Čerstvé listy a větvičky můžete uřezávat kdykoliv. Krátce před květem a během květu je aroma nejsilnější. V tuto dobu se saturejka sklízí ve větším množství, váže se do kytic a zavěšuje k sušení. Teprve při přípravě jídel se mele nebo rozemne.

Existují různé druhy saturejky. U nás se pěstuje většinou jednoletá Saturejka zahradní ( Satureja hortensis ) nebo i víceletá Saturejka horská ( Satureja montana ).

Pěstování saturejky zahradní

Se saturejkou jsou jen zřídkakdy problémy. Hmyz její aroma nepřitahuje a skoro nikdy netrpí nemocemi.

Napadení mšicemi:

V létě, pokud se vyskytne neobyčejně mnoho mšic, mohou napadnout i mladé výhonky saturejky. Odplavte mšice prudkým proudem vlažné vody, proceduru několikrát opakujte. Chemické prostředky u bylin zásadně nepoužívejte.

Tipy pro nákup

Semena saturejky nebo malé rostlinky jsou běžně k dostání.

Délka života:

Saturejka zahradní je jednoletá bylinka a Saturejka horská je trvalka.

Sezona:

Saturejka zahradní má sezonu na jaře a v létě, Saturejka horská stále.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Saturejka se pěstuje poměrně snadno.

Velikost a vzrůst

Saturejka má vzpřímený růst, dorůstá do výše 10 až 40 cm. Saturejka zahradní má řídký obrost, Saturejka horská vytváří silné stonky a bohatě větví. Listy obou druhů jsou úzké a zašpičatělé.

Květ a vůně

Květy obou druhů jsou velmi malé, bílé, růžové nebo bledě fialové. Celá bylinka silně aromaticky voní..

Světlo a teplo

Saturejka zahradní i horská milují slunné stanoviště.

Zalévání a hnojení

Saturejka, která roste v květináčích nebo v truhlících, zalévejte pečlivě, ale nechte zeminu mezi jednotlivými zálivkami lehce vyschnout. Přihnojujte každých 14 dnů slabou dávkou hnojiva.

Zemina a přesazování

V zahradě se saturejce daří v kypré, chudší půdě. Do květináčů a truhlíků se hodí běžná zemina. Jednoletou saturejku na podzim zlikvidujte, víceletou každým druhým rokem na jaře přesaďte.

Prořezávání

Prořezává se jen pro sklizeň, podle potřeby. Rostliny odřežeme a sušíme zavěšené.

Množení

Saturejku zahradní vysévejte na jaře přímo na záhon.Saturejku horskou množte pomocí řízků.

Prostředí

Saturejka patří do každé zahrádky s bylinkami, lze ji také použít jako okrasnou rostlinu. Oba druhy dobře rostou i v květináčích nebo v balkónových truhlících.

Historie

Saturejka má velice dlouhou tradici jako koření i jako léčivá bylinka a ve střední Evropě se pěstuje již od 9. století. Zpočátku tu byla pěstována v klášterních zahradách, ale záhy se rozšířila i do rolnických usedlostí.

Používané části rostliny

Čerstvá nať a listy se mohou seřezávat až do počátku zimy, na sušení se sklízejí v době květu.

Vlastnosti

Saturejka má kořennou chuť a vůni, poněkud podobnou tymiánu. Účinné látky tvoří hlavně silice ( obsahuje karvakrol a cymol ), třísloviny a hořčiny, které mají mimo jiné protikřečový účinek. Má blahodárný vliv na zažívací ústrojí, takže se používá proti nadýmání a k povzbuzení trávení.

Použití

Saturejka má pozitivní vliv na činnost žaludku a střev, například při nadýmání, kolikách nebo průjmech a povzbuzuje také chuť k jídlu. Přináší také úlevu při onemocněních dýchacích cest, kdy se může použít buď jako čaj, nebo přísada do koupele.

Zajímavosti o Saturejce zahradní

Saturejka zahradní, známá také pod jménem majoránka, je aromatická bylina, která se často používá při vaření. Tato rostlina je původní v oblastech Středomoří, ale dnes se pěstuje po celém světě. Saturejka zahradní je oblíbená pro svou výraznou chuť a vůni, které dodávají pokrmům bohatou a lahodnou příchuť.

  • Léčivé vlastnosti: Saturejka zahradní je známá svými léčivými vlastnostmi. Obsahuje vysoké množství antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Také podporuje trávení a působí protizánětlivě. Může se užívat jako čaj nebo se přidávat do jídla pro zvýšení imunitního systému a zlepšení trávení.
  • Pestřídy: Saturejka zahradní patří do čeledi hluchavkovitých rostlin a je blízce příbuzná s tymiánem. Existuje několik druhů saturejky, které se liší vzhledem a původem. Nejznámější je saturejka zahradní se svými malými, lesklými lístky a bílými nebo purpurovými květy. Další druhy zahrnují saturejku toskánskou, řeckou a libanonskou.
  • Použití v kuchyni: Saturejka zahradní je oblíbená koření v mnoha kuchyních po celém světě. Je součástí mnoha směsí koření, jako je například italské nebo provensálské koření, které se používá při vaření různých druhů masa, ryb, omáček a zeleninových pokrmů. Je také součástí pikantních omáček a marinád. Saturejka zahradní má svůj vlastní unikátní, aromatický a lehce horký zápach, který pomáhá obohacovat chuť jídel.
  • Léčba drobných poranění: Saturejka zahradní má také léčebné účinky při drobných poraněních a podrážděních kůže. Obsahuje silice, které mají protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Stačí na poraněnou či podrážděnou oblast nanést několik kapérek esenciálního oleje nebo připravit z vývaru obklad.
  • Bylinka pro lásku: Saturejka zahradní je také považována za bylinku, která přitahuje lásku. V minulosti se věřilo, že pěstování této byliny ve své zahradě pomáhá přitahovat lásku a štěstí do života. Lidé také vytvářejí malé amulety nebo láskyplné koupele s využitím saturejky zahradní, aby posílili svůj vztah nebo přilákali novou lásku.

Saturejka zahradní je zajímavá a užitečná bylina, která se využívá nejen v kuchyni, ale také v léčitelství a věšteckém umění. Její aromatická chuť a vůně dodávají pokrmům výraznou příchuť, zatímco čco její léčivé vlastnosti přispívají k našemu zdraví.

Navíc, její pověst jako byliny přinášející lásku a štěstí ji činí ještě zajímavější. Takže ať už si ji pěstujete ve své zahradě nebo ji používáte při vaření, saturejka zahradní je skutečně multifunkční rostlina s mnoha zajímavostmi a výhodami.