Kardamom pravý – Eletaria a Amomum cardamomum

Kuchaři a výrobci perníku, průmysl výroby léčiv a likérů, výrobci parfémů a kadidla – a přirozeně také ti, kteří pěstují pokojové rostliny – ti všichni milují kardamom, který může dosáhnout pozoruhodné výše.

Kardamom pravý má za sebou dalekou cestu. Z Kalkaty přivezli bylinu na Blízký východ a odtamtud pokračoval její cesta přes Středomoří – také řečtí a římští obyvatelé milovali tuto bylinku – až k nám.

Nejlepší druh i dnes ještě pochází z Malaboru, to znamená z jihozápadního pobřeží Přední Indie. I ve Východní Indii, na Molukkách, na Ceyloně, v Číně a Indočíně se kardamom pěstuje. Je mnoho různých druhů. Jenom Amomum má přes padesát druhů a mnohé z nich jsou velice dekorativní.

Jako divoce rostoucí bylina může Eletteria dosáhnout třímetrové výšky. Vytváří malé bílé květy s pěkným namodralým pyskem se žlutým okrajem, jichž je vždy mnoho ve špičatém květenství na dlouhém šupinatém stonku.

Plodem je třípouzdrá tobolka, obsahující vlastní koření, červenohnědá nebo hnědá semínka. Listy voní kořeněnou vůní, když se rozemnou. Sedí na krátkých stopkách, jsou temně zelené a mají kupinatý tvar. Od hrnkové byliny však nelze očekávat větší výšku než 80 cm.

V pokoji i za dobrých podmínek kvete kardamom jen zřídka. I ve skleníku je obtížné přimět Elettarii, aby rozkvetla. Trochu jednodušší je to u robustnějšího druhu Amomum.

Amomum a Eletteria patří právě tak jako zázvor do čeledi „Zingiberaceae“ (zázvorovitých), jejíž všichni členové velmi pěkně voní. Květy Amomumu jsou v protikladu k Eletterii shluklé v klatém květenství. Plod je vejčitý a dužnatý.

Nejsnadněji se kardamom množí z bylinek pro květináč příliš velikých, a velmi košatých. Při přesazování je dobré bylinku rozdělit, aby měl člověk pro sebe i na rozdávání. Dělit a přesazovat se má nejlépe v únoru – březnu. Zvlášť dobře se k tomu hodí byliny se silnými kořeny.

Přesazování

Bylinka se vyjme z květináče a odstraní volná zemina. Bylina se rozdělí se shora dolů do dvou polovin, každá se stonky, listy a kořeny.

Velmi často jsou všechny kořeny srostlé. Pro rozříznutí kořenového balu se použije ostrý nůž.

Každá polovina se dá do nového květináče. Květinová zemina bohatá na živiny se smíchá s pískem a rašelinou. Po zasazení se bylinka bohatě zalévá a postaví zpočátku na stinné místo s 20 °C.

Velikost a vzrůst

Kardamom v pokoji není nikdy větší než 80 cm. Podlouhlé listy mají krátké řapíky, na vrchní straně jsou hladké a na rubu mají chloupky. Při dobré péči bylina rychle roste.

Květ a vůně

Bílé nebo červené květy jsou velice malé. Elettaria je má v hustých latách na dlouhém stonku. Amokům vytváří husté koule květů, které jsou napolo zakryty listy. Člověk musí mít velké štěstí, aby přivedl kardamom do květu v „zajetí“, v pokoji.

Světlo a teplo

Kardamom chce po celý rok být umístěn na co nejsvětlejším místě, nesnáší však prudké slunce. Také v zimě se musejí teploty pohybovat mezi 14-16°C.

Zalévání a hnojení

Kořenný bal by měl být vždy mírně vlhký, zalévá se podle potřeby. Když je bal příliš suchý, zhnědnou špičky listů. Hnojí se od dubna do srpna každé dva týdny. Zatímco Elettaria snáší suchý vzduch, potřebuje Amokům vysokou vlhkost vzduchu.

Zemina a přesazování

Nejlepší doba je únor – březen. Nejlepší je použít velké květináče a humózní zeminu pro květiny, smíšenou s pískem a rašelinou.

Prořezávání

Zvadlé nebo žluté listy se pravidelně uštipují. Prořezávání v pravém slova smyslu to však není.

Množení

Husté, keřovité bylinky lze na jaře dělit. Je možný rovněž výsev a vrcholové řízky.

Prostředí

Kardamom pravý dobře roste ve společnosti jiných bylin.

Historie

Původem je ze západního pohoří Ghats na jihu Indie, kde roste divoce v pralesích. Dnes se kardamom pěstuje také na Srí Lance, v Guatemale, Indočíně a v Tanzánii.

Dávní Egypťané kardamom žvýkali, aby si tak vyčistili chrup a osvěžili dech. Staří Řekové a Římani kardamom používali jako parfém.

Používané části rostliny

Používají se buď celé tobolky, nebo samotná semínka, která se prodávají buď celá, nebo rozemletá.

Vlastnosti

Tobolky se při vaření používají buď celé, nebo lehce popraskané. Tobolka má v průřezu trojúhelníkovitý tvar a stačí ji u širšího konce promnout mezi prsty, aby praskla. Vydá tak více ze svého aroma. Do pokrmu se však neuvolní semínka, která jsou uvnitř.

Používá-li někdo celá semínka, ta může lehce pomačkat lžící nebo v hmoždíři a následně osmažit na pánvi. Před přidáním dalších ingrediencí se semínka z pánve odstraní. Taktéž tobolky je na konci vaření z hotového jídla zapotřebí odstranit, aby pokrm po delší době zbytečně nezhořkl.

Použití

Kardamom má stimulující účinky a brání nadýmání po jídle. V západní medicíně sice není využíván pro své vlastnosti, avšak dodává lékům chuť a tvoří základ pro léčivé přípravky, které obsahují další látky proti trávicím potížím a nadýmání, s nimiž harmonicky spolupůsobí.

Arabové kardamomu přisuzovali afrodiziakální účinky a prastaří Indové ho považovali za lék proti otylosti. Od pradávna se využívá pro podporu trávení.

Pěstování Kardamomu pravého

Zvadlé listy nebo okraje listů jsou následkem nedostatku vody. Kardamom musí být vždy ve vlhké zemině.

Oddenek může odumřít, když je bylinka v obzvláště dobrých podmínkách v nadměrně zavlažované zemině.

Žloutnoucí listy jsou následkem parného slunce. Je potřeba dát bylinku do stínu a vše žluté odstřihnout.

Tipy pro nákup

Kardamom by měl být hustý, bohatý na svěží zelené listy.

Délka života:

Při správné péči může kardamom po dlouhá léta růst na okně pokoje.

Sezona:

Po celý rok, mnohdy je však těžko k dostání.