Levandulová silice – levandule lékařská (Levandula officinalis)

Levandule je aromatická bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Je jednou z nejoblíbenějších bylin na světě a již po staletí se používá v aromaterapii a léčitelství. K čemu se využívá levandulová silice?

Levandule lékařská (latin. Levandula officinalis) je rostlina, která roste v mnoha částech světa. Její domovinou je však oblast Středomoří.

Levandule má sladkou, květinovou a mírně ovocnou vůni, která je oblíbená v parfémech, kosmetice a svíčkách. Používá se také v kulinářských pokrmech, kterým dodává jemnou chuť.

Levandule je všestranná bylinka, která se používá k mnoha různým účelům. Od aromaterapie až po péči o pleť. Lze ji nalézt v mnoha podobách, včetně sušených a čerstvých květů, esenciálních olejů a čajů.

Levandule – vlastnosti

Levandule je pěstují jako okrasné rostliny nebo pro esenciální olej. Levandule jsou malé, větvené a rozrůstající se keře s šedozelenými listy a dlouhými kvetoucími výhony.

Květy mají lila nebo modrou barvu. Levandule dorůstá výšky až 0,4 m a dožívá se 20-30 let. Levandule má asi 30 druhů, mezi nimiž je nejznámější levandule pravá, levandule lékařská, levandule vonná a levandule tenkolistá.

Vůni rostliny způsobují lesklé olejové žlázy uložené mezi drobnými hvězdicovitými trichomy (rostlinnými chloupky), které pokrývají květy, listy a stonky.

Pěstování levandule

Levandule lékařská má ráda lehké, sušší, písčité zeminy na slunečných stanovištích. Poroste dobře v každé zahradní půdě, pokud nebude na větrném stanovišti. Levandule není náročná na půdní typ, i když má radši mírně vápenitou zemi.

Pokud se vysazuje na záhon více rostlin, měly by mít rozestup aspoň šedesát centimetrů, při výsadbě živého plotu méně.

Levandule jsou vesměs mrazuvzdorné, mladé rostliny je však dobré na zimu přikrýt listím či chvojím.

Aby rostlina brzy nezestárla tím, že zdřevnatí spodní větve, každé jaro (březen) je potřeba sestříhnout na 10 -15 cm loňské větve. Levandule tak bude hustší a pokvete bohatěji.

Použití levandule

Při použití v aromaterapii levandule pomáhá navodit pocit klidu, snižuje stres a podporuje relaxaci. Výzkumy zjistily, že může snižovat úzkost a zlepšovat spánek. Proto je skvělou volbou pro ty, kteří bojují s nespavostí, stresem a úzkostí.

Při lokálním použití může levandule pomoci zklidnit kožní problémy, jako je akné, ekzémy a popáleniny. Má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které z ní činí oblíbenou volbu pro péči o pleť.

Levanduli lze také používat do koupelí pro uvolnění a zmírnění bolesti svalů.

Sušené květy se odedávna používaly v sáčcích k provonění truhel a skříní. Levandule se někdy používá také k aromatizaci nápojů a sladkostí a má řadu využití v bylinné medicíně.

Levandulová silice se hodí k léčbě nespavosti, oběhové poruchy, trávení, bolesti hlavy, infekce, svalové bolesti, obnova buněk, prospěšná všem typům pleti.

Levandulová silice

Éterický olej z levandule neboli levandulová silice se získává destilací květů a používá se především v parfémech a kosmetice. Má uklidňující a relaxační vlastnosti. Vyrovnává emoce, snižuje stres a úzkost a navozuje spánek.

Používá se také ke zmírnění bolesti, k léčbě kožních onemocnění a dokonce pomáhá při zažívacích potížích.

Levandulová silice je zvláště výborná jako první pomoc na hmyzí bodnutí a malé spáleniny. Pro nízkou toxicitu vhodná pro děti.

Levandulová silice se mísí s těmito silicemi: citrónová, heřmánková, z šalvěje muškátové, geraniová, borovicová a rozmarýnová.