Brutnák lékařský – Borago officinalis

Brutnák lékařský pochází z jižní Evropy, z oblastí kolem Středozemního moře. Dnes je rozšířen po celé Evropě jako kulturní, často i zplanělá jednoletá bylinka rostoucí na okrajích cest, na ledem ležící půdě nebo na rumištích.

Brutnák se využívá především jako kuchyňské koření, přestože je známou, i když dnes již méně užívanou léčivou bylinkou. Látky obsažené v rostlině mají chladivý, uklidňující účinek. Působí mírně projímavě a protizánětlivě (při chorobách močových cest).

Bylinka produkuje velké množství semen. Proto snadno zplaňuje a jako plevel často roste na místech, kde není vůbec vítána. Kvete od června a její blankytně modré květy září po celé léto, často až do prvních mrazíků. Květy bylinky se používají ke zdobení jídel, v ovocných šťávách, lze je zmrazit do kostek ledu. Pocukrované květy jsou příjemnou změnou a ozdobou sladkých jídel.

Pěstování brutnáku

I bez zahrady lze tuto bylinku pěstovat. Dobře roste v truhlících a květináčích. Brutnák je jednoletá bylina, avšak v místnosti nebo ve skleníku může i přezimovat. Používají se jen listy mladých rostlin. Je vhodné seřezáváním rostlinu pravidelně zbavovat starých spodních listů.

Semena brutnáku je ideální vysít v březnu/dubnu do mini skleníku nebo výsevního truhlíku. Jakmile bylinky vyrostou, je žádoucí přesadit je do květináčů, postavit na světlé místo a pravidelně zalévat.

Dokud trvá nebezpečí nočních mrazíků, nevyplatí se dávat bylinky ven. Na zahradě brutnák vykvétá později nežli v pokoji. Po celé léto je nutné brutnák vydatně zalévat. Bylinky v truhlících nebo v květináčích pravidelně přihnojovat. Pokud jsou vysety na záhon, vystačí bez hnojiva.

Ideální je vysévat bylinu do konce července postupně, aby byly k dispozici stále mladé bylinky. Koncem léta lze sklízet zralá semena a uschovat si je pro výsev v příštím roce.

Použití v kuchyni

Brutnák chutná nejlépe čerstvý. Vaření není vhodné a také sušením ztrácí velkou část aroma. Pokud jej chce kuchař přidat do teplých pokrmů (například k jídlům ze sekaného masa nebo k pečeným rybám), měl by tak učinit krátce před servírováním.

Brutnák se používá především jako salátové koření, často spolu s koprem. Jemně rozsekaný a doplněný cibulí, případně i dalšími bylinami, slouží k přípravě bylinkového másla nebo domácích sýrů. Jakmile rostlinky povyrostou, je možné sklízet listy.

Využití Brutnáku lékařského

Jako léčivá bylinka nabyl brutnák určitého významu teprve ve vrcholném středověku. Do té doby byl pěstován jako zelenina. Ještě nedávno se dělalo víno s naloženými listy brutnáku jako posilující prostředek na srdce. Studenti si také dříve připravovali čaj pro zlepšení paměti z brutnáku, rozrazilu, meduňky a pilátu.

Pro léčebné účely je nejdůležitější vysoký obsah slizové látky, pryskyřice, saponiny, asparagin, kyselina křemičitá, třísloviny, antokyanové barvivo, vitamín C, minerální látky (hlavně draslík, vápník a mangan), Uvedené látky májí protizánětlivé účinky a vliv na zlepšení dýchání.

Čerstvé listy obsahují vitamín C; brutnák snižuje krevní tlak, posiluje srdeční činnost, podporuje tvorbu mléka u kojících matek, působí močopudně, mírně projímavě. Také má hojivé účinky (obklad zmírňuje záněty a hojí poranění); čaj z nati ke kloktání a k obkladům na bércové vředy, nebo jako bylinková koupel.

TIP: Vyzkoušejte také Dračí krev kapky, které mají nejen protizánětlivé účinky.

Stručné rady Brutnáku lékařského

Velikost a vzrůst: Brutnák je statnější bylinka, s většinou rozvětvenou srstnatou lodyhou, přibližně 20-60 cm vysokou. Má střídavé listy hrubě vrásčité a porostlé štětinatými chloupky. Listy jsou celokrajné a mají eliptický tvar.

Květ a vůně: Brutnák kvete venku od června do září. Blankytně modré květy 2 cm velké jsou uspořádány do řídkých vijáků. Z korunní trubky vyčnívají tyčinky a vytvářejí špičatý kužel. Všechny části bylinky voní a chutnají po okurkách.

Světlo a teplo: Brutnák pochází z oblastí kolem Středozemního moře. Proto zvlášť dobře prospívá v teplém létu. Ačkoliv miluje slunce, je vhodné chránit bylinku před žhnoucím poledním žárem.

Zalévání a hnojení: Bylinky rostoucí na zahradě se nepřihnojují. Je-li brutnák pěstován v truhlících, ocení občas k obohacení zálivky hnojivo.

Zemina a přesazování: Jakmile bylinky vypěstované ze semen dostatečně vyrostou, je možné je přesadit do květináčů, truhlíků nebo přímo do zahrady.

Prořezávání: Listy se postupně odřezávají pro přímou spotřebu. Jiné prořezávání není zapotřebí. Starší a unavené listy je dobré průběžně odstraňovat.

Množení: Brutnák lékařský se množí semeny. Lze je získat z vlastních rostlin.

Prostředí: Roste v zahradě, na terase nebo balkoně.